İşte Geleceği Olan Bölümler

-.Tıp Fakültesi

 

Hekim başına düşen nüfus açısından Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) Avrupa bölgesinde yer alan 53 ülke içerisinde 52. sırada. Her bin kişiye 1.4 hekimin düştüğü Türkiye`de, hekim ihtiyacının karşılanması için her yıl tıp fakültelerinden 4 bin 500 yerine 14 bin mezun verilmesi gerekiyor.

 

 

-.Hemşirelik

 

Bakan Akdağ, Türkiye`de hemşire açığı bulunduğunu ifade etti. Türkiye`nin yılda 20 bin hemşire ihtiyacı olduğunu belirten Bakan Akdağ, `Gelişmiş AB ülkelerinde her 100 bin kişiye 730-740 hemşire düşerken Türkiye`de ise her 100 bin kişiye 130 hemşire düşüyor. Bizim hesaplamalarımıza göre yılda 20 binin üzerinde hemşire alınması gerekir ki, 2023 yılına kadar hemşire sayımızı ihtiyacımıza göre artıralım.

 

 

-.Okul Öncesi Öğretmenliği

 

Milli Eğitim’in 2009 Raporu’ndaki veriler vahim: Türkiye’de 133 bin 317 öğretmen açığı var. En çok ihtiyaç 18 bin 373 öğretmenle okul öncesi eğitimde...Tüm Şehirlerde zorunlu olacağı zaman ise açık daha da artacak.

 

 

-.Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik Öğretmenliği(PDR)

 

Türkiyede Şu an Rehber öğretmen açığı 23.000. Milli Eğitim Bakanlığının önem verdiği bir branş.KPSS puanı en düşük branşlar arasında yer alıyor.

 

 

-.Zihin Engelliler Öğretmenliği

 

Yalnızca 9 üniversitede zihinsel engelliler için sınıf öğretmeni yetiştiren bölüm bulunuyor, yılda toplam 440 mezunla sınıf öğretmeni açığının kapatılmasının mümkün olmayacak.Türkiyede Bu alanda Öğretmen Açığı Şu An 7000.

 

 

-.Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon

 

Yıldızı parlayan bir bölüm iş alanı fazla ve aldığı maaş gayet dolgun.İş bulma konusunda sıkıntı çekilmeyecek mesleklerden birisi.

 

 

-.Havacılık Elektrik Elektroniği

 

Güzel bölümlerden birisi özel sektörde çalışma olanağı daha fazla maaşı ise gayet dolgun.Ülkemizde Sadece 3-4 üniversitede olan bu bölüm mezunları çok kolay iş bulabiliyorlar.

Uçak elektroniği programının amacı hava limanlarında ve uçaklarda kullanılan elektronik cihazların monte edilmesi, bakım ve onarımı ile ilgili işleri yapacak ara insan gücünü yetiştirmektir

 

 

-.Diş Hekimliği

 

Özellikle 2000 li yıllarda türkiyede açılan ağız diş sağlığı merkezleri ile beraber diş hekimi ihtiyacıda arttı.İş bulma konusunda ve maaş konsunda sıkıntı çekilmeyecek ve önümüzdeki senelerde de ihtiyaç olan bir bölüm.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !